Telewizja a streaming mobilny

„Tradycyjna”, klasyczna stacja telewizyjna i streaming mobilny – jeżeli myślisz, że są dla siebie konkurencją, przeczytaj, jak Telewizja Republika wzbogaca swoją ofertę dzięki Stream1.

Ożywić portal

Telewizja Republika ma swój portal internetowy, który jest czymś więcej niż informacją o programie telewizyjnym – można tam znaleźć wiadomości z kraju i ze świata. „Potrzebowaliśmy więcej materiałów własnych, które przyciągną czytelników i zbudują naszą markę” – mówi Sebastian Moryń, szef portalu telewizjarepublika.pl. Sebastian wpadł na pomysł, aby wykorzystać obecność gości, którzy przychodzą do studia Telewizji Republika, i dodatkowo robić z nimi wywiady wideo dla portalu internetowego. Pomysł bardzo nam się spodobał, więc spakowaliśmy sprzęt i zjawiliśmy się na miejscu.

Wywiady na kanapie

Ze znalezieniem reportera w siedzibie stacji telewizyjnej nie było problemu. Dawid Styś, dziennikarz Telewizji Republika, od razu chwycił mikrofon i… po prostu zrobił pierwszy, historyczny wywiad na żywo dla portalu telewizjarepublika.pl.

„Łapiemy naszych rozmówców pomiędzy charakteryzacją, kanapą, a drzwiami studia” – śmieje się Dawid – „są zaskoczeni, że sprzęt do nadawania na żywo może być tak mały, ale dzięki temu są bardziej wyluzowani niż przed dużymi kamerami”. Gdybyście byli ciekawi – ten sprzęt to iPhone 6s, monopod Manfrotto i mikrofon reporterski, a transmisja odbywa się przez zwyczajną sieć Wi-Fi.

Praca w terenie

Streaming mobilny sprawdził się na tyle dobrze, że dziennikarze Telewizji Republika coraz chętniej wychodzą „na miasto” ze sprzętem Stream1. Czytelnicy portalu mogli oglądać m.in. relacje z Marszu Niepodległości i z wizyty piłkarzy Realu Madryt.

Kilka razy transmisję pokazano nawet na antenie Telewizji Republika, a więc to telewizja skorzystała z materiałów swojego portalu, a nie odwrotnie. Nawiasem mówiąc, ciekawe, kto z widzów domyślił się, że transmisja była prowadzona z telefonu komórkowego?

Oszczędność czasu

„W chwili, kiedy zaczynamy nadawanie, wywiad pojawia się w internecie. Nie tracimy czasu na przepisywanie czy przesyłanie materiału. Bez Stream1 zrobilibyśmy może z 10 wywiadów, a tak mamy już 100” – mówi Sebastian Moryń. Na portalu telewizjarepublika.pl codziennie pojawiają się nowe wywiady, które można oglądać nie tylko na żywo, ale i jako materiały na żądanie. Tak samo jak Sebastian, Dawid też nie lubi tracić czasu: „kiedy mam pytanie natury technicznej, nie muszę czekać na odpowiedź, po prostu dzwonię do chłopaków ze Stream1”.

Wszystkie materiały Telewizji Republika znajdziesz tutaj: http://stream1.pl/user/telewizjarepublika